Historia, która mnie otuliła! Debiut Pauliny Molickiej "Księgarenka na Miłosnej"


Tego można było się spodziewać!

Ten z was, kto obserwuje blog Pauliny Molickiej "Recenzje Dropsa Książkowego", mógł się spodziewać, że nadejdzie ta chwila! 

I mimo, że z jednej strony było do przewidzenia, że osoba posiadająca taką wrażliwość na literaturę, która w tak czuły sposób wyraża siebie poprzez pisanie, tak wiele swojego czasu i energii poświęca na poznawanie wspaniałych autorów i żyje książkami - że ta kobieta napisze któregoś dnia swoją własną książkę... to gdy nadszedł nareszcie ten moment, z pewnością jej samej trudno było uwierzyć, że to już!

Mnie samą przepełniała ekscytacja - tak, to już, to naprawdę JUŻ!

Czerwiec 2023 roku przyniósł tę wyczekiwaną premierę - 14 czerwca trafiła do nas "Księgarenka na Miłosnej" - debiut Pauliny Molickiej znanej jako Recenzje Dropsa Książkowego, !

Podczas czytania debiutanckiej powieści Pauliny chwilami "pożerała" mnie prawdziwa ciekawość - jaki będzie rozwój wypadków? Co też ona zaplanowała dla swoich bohaterów? Związanych zresztą z motywami, które są mi tak bliskie: wiara, księgarnia, książki, cytaty, historia, powstanie warszawskie, podróż, muzyka...

Bywały momenty, że ogarniało mnie prawdziwe wzruszenie... Niejeden raz wyobraźnia podsuwała mi obrazy, miejsca, uliczki, w których mogły dziać się opisywane przez autorkę zdarzenia. Ulica Miłosna... Regały w księgarni... Dworek pani Anieli, czy plaża nad morzem... 

Myślę Paulinko, że w Twojej księgarence bez wątpienia znalazłabym wiele ukochanych przeze mnie książek!

To tylko jeden z cytatów, który trafił w moją wrażliwość:

"Romantyczna dusza Oli czuła się tu jak w niebie. Była tylko ona, jej wyobraźnia i schowane za ogrodzeniami domy. Przypominające pałacyki, niemal dworki rodem z dwudziestolecia międzywojennego albo i wcześniejszych epok. Tajemnicze. Niedostępne. Nieodkryte. Do dziś. Nigdy nie przypuszczała, że będzie jej dane wejść na jedną z takich posesji. Miała wrażenie, że wchodzi do tajemniczego ogrodu..."

Paulinko, z całego serca gratuluję Ci odwagi i wytrwałości! Jestem niesamowicie wdzięczna, że dzięki propozycji Wydawnictwo Dragon mogę patronować debiutowi mojej odważnej koleżanki z bookstagrama!

"... Porcelanowa filiżanka w niezapominajki zadrżała na spodku. Drżała bowiem drobna dłoń, która odstawiała ją na miejsce. Ola obtarła łzę wzruszenia. Ostatnio rzadko się wzruszała podczas przeglądania mediów społecznościowych. Dziś było inaczej..."

Paulina Molicka, świetnie zapowiadającą się pisarka, która właśnie w minionym roku, 14 czerwca, także drżącą ręką odstawiała wszystkie filiżanki i kubki z kawą i herbatą, jakie udało jej się wypić, bo choć zwykle nie wzrusza się podczas przeglądania mediów społecznościowych, to jednak tego dnia nie mogło być inaczej!

Niejeden raz obtarła łzę wzruszenia bo cały bookstagram zalewały balony, kwiaty, gratulacje i wyrazy radości i miłości na wieści o premierze jej debiutanckiej powieści "Księgarenka na Miłosnej".

Powieści, która "otula jak kocyk", budzi wzruszenie, a którą otwierając sam poczujesz zapach  przewracanych pomiędzy księgarnianymi półkami, stron...

I tak mieszkając w Holandii czasem czuję, że sporo mnie omija, bo książkę w wersji papierowej i jakże wzruszający list Pauliny otrzymałam dużo później, to jednak odebrałam przesyłkę dokładnie miesiąc po premierze! Tak można świętować!

Jednak muszę przyznać - wielkim udogodnieniem dzisiejszych czasów jest możliwość sięgnięcia po książkę na czytniku. Dzięki temu historię Oli, Anieli i Filipa poznałam już dużo wcześniej, mogłam więc wraz z Pauliną cieszyć się premierą, na odległość 1200 kilometrów, już w pełni zdając sobie sprawę, co zgotowała swoim czytelnikom!

Cieszę się, że nareszcie na mojej półeczce znalazła swoje miejsce "Księgarenka na Miłosnej"!

"Moim zadaniem jest sprawić, by to właśnie księgarenka stała się źródłem dobrych lektur i wspomnień. Często sekret nie tkwi w tym, co na okładce..."

Paulina Molicka, "Księgarenka na Miłosnej"

Od chwili premiery życie Pauliny z pewnością wywróciło się do góry nogami! Regularnie obserwuję jej profil w mediach społecznościowych, śledzę więc relacje z licznych spotkań autorskich, targów książki, radości z kolejnych recenzji.

Pod koniec minionego roku portal Granice.pl ogłosił wyniki plebiscytu „Książka na jesień”. W wyniku głosowania Internautów debiutancka powieść Pauliny Molickiej zwyciężyła w kategorii romans 

Jak na tę sytuację zareagowała sama autorka?

"Dziękuję z całego serca za każdy głos!!! Nawet nie wiecie, jaka jestem szczęśliwa! Cieszę się, ze powieść jest tak postrzegana. Tego chciałam!"

W podsumowaniu plebiscytu o debiucie Pauliny napisano:

„Księgarenka na Miłosnej to powieść z nurtu comfort book – ta lektura sprawia ogromną przyjemność i satysfakcję. To książka z jednej strony niezobowiązująca, a z drugiej – na tyle absorbująca, że niełatwo odłożyć ją bez dokończenia „jeszcze jednego” rozdziału. Z całą pewnością sprawdzi się zarówno w upalne, wakacyjne wieczory, jak i przy kubku jesiennej herbaty”.

Paulina Molicka dodaje:

"Marzenie o pisaniu było we mnie chyba od zawsze. Jestem szczęśliwa i dumna. Tak, jestem z siebie dumna, że odważyłam się spełnić marzenie. Dziękuję, że jesteście i odwiedzacie Księgarenkę na Miłosnej".

Paulina wraz z wydaniem swojej debiutanckiej powieści spełniła marzenie. Książka "Księgarenka na Miłosnej" przyniosła wiele radości nie tylko jej, czy jej bliskim, ale też całej rzeszy czytelników, którzy chętnię odwiedzają ulicę Miłosną, rozsiadają się w księgarni, sięgają po ulubioną herbatę, zatapiają się w historii, która "otula jak kocyk".

Jeśli jeszcze tego o mnie nie wiesz, to bardzo lubię rozmawiać o książkach! Dlatego w sierpniu spotkałyśmy się z Pauliną na rozmowie, która dotyczyła jej debiutu literackiego i planów na przyszłość. Możesz ją odsłuchać na moim Facebooku:

Rozmowa z autorką książki "Księgarenka na Miłosnej" - Pauliną Molicką


„W życiu nie trzeba się bać zmian. Przychodzą zazwyczaj niespodziewanie. Burzą zastany porządek, przewracają go do góry nogami. Ale często niosą coś dobrego. Innego, ale dobrego. Dają początek czemuś nowemu. Wymuszają odwagę, na którą być może nie było miejsca"

Paulina Molicka, "Księgarenka na Miłosnej"

To co, czekamy na kolejne książki Pauliny, prawda? <3


Pomocne linki

Strona autorska Pauliny: Paulina Molicka - strona autorska

Paulina w mediach społecznościowych: @dropsksiazkowy

Blog Pauliny: Recenzje Dropsa Książkowego

Tu kupisz "Księgarenkę na Miłosnej": Księgarenka na Empiku

Komentarze

instagram