Idźcie do Józefa! Już dziś rozpocznij konsekrację św. JózefowiIdźcie do Józefa!
Rdz 41,55

"Milczący Wojownik wchodzi do akcji! Otoczony przez Boga tajemnicą rozpoczyna odkrywanie swojej szczególnej misji, która ma przygotować triumf Niepokalanego Serca Maryi, jego Oblubienicy. Objawienia Matki Bożej w Fatimie finalizuje błogosławieństwo świata przez św. Józefa trzymającego w ramionach małego Jezusa. Objawienia św. Józefa w Itapirandze mówią o zawierzeniu każdej rodziny i każdego człowieka św. Józefowi, jako patronowi rodziny i Kościoła. Siostra Łucja, widząca z Fatimy, przekazuje słowa Matki Bożej o tym, że ostateczna walka między Bogiem a szatanem rozegra się o rodzinę. Marta Robin, słynna stygmatyczka, powtarza, że św. Józef będzie patronem Kościoła trzeciego tysiąclecia, by każdą rodzinę uczynić duchowym Nazaretem. (...) Niebo daje nam zbyt dużo wskazówek, by móc je zlekceważyć. Nadszedł dla Ciebie czas kairos, czas odkrycia św. Józefa, czas powierzenia mu siebie i swojej rodziny. To najlepsza inwestycja duchowa tego roku, a ta książka bardzo ci w tym pomoże"
Ks. Dominik Chmielewski SDB

"Nie rozumiałem go [św. Józefa] zbyt dobrze, ale to się zmieni", napisał św. Jan od KrzyżaPierwszy raz przeczytałam te słowa, gdy w moje ręce trafiła książka "Konsekracja św. Józefowi" od Wydawnictwa Esprit. Dalej czytałam:

"Św. Jan od Krzyża, zainspirowany gorącym uwielbieniem, jakim jego przyjaciółka, św. Teresa z Avili, darzyła tego świętego, przyrzekł sobie solennie, że lepiej pozna św. Józefa i bardziej go pokocha. (...) Św. Teresa od Jezusa, reformatorka Karmelu twierdziła, że o cokolwiek prosiła Pana Boga za przyczyną św. Józefa, zawsze otrzymała i nie była nigdy zawiedziona".

Zwróciłam i ja swoje myśli ku św. Józefowi, który stał się cichym bohaterem mojego początku minionego roku. Cichym, na uboczu, jak w Piśmie Świętym. A jednak za jego udziałem miały miejsce momenty wywrotowe w historii zbawienia.

Proces powierzenia się św. Józefowi opierał się u mnie bardziej na wierze niż na uczuciu - nie miałam sama z siebie wielkiego pociągu do poznania i zbliżenia się akurat do św. Józefa.

Jeśli jesteś ze mną dłużej, to wiesz, że obcowanie świętych w moim życiu jest żywe. Usłyszałam któregoś razu, że "Święci to moje powołanie" i rzeczywiście mam ukochanych świętych, którzy są obecni w moim życiu.

Na początku minionego roku miałam kilka momentów tak dla mnie trudnych, że chciałam tylko usiąść i płakać i rzeczywiście robiłam to, a w tych chwilach przychodziła mi na myśl postać św. Józefa. Już parę miesięcy wcześniej próbowałam sięgać do książki "Konsekracja św. Józefowi", jednak to chyba jeszcze nie był ten moment. Jednak to, co zdążyłam przeczytać, zasiało jakieś ziarno w moim sercu, bo wciąż w tych trudnych chwilach wracały do mnie słowa o św. Józefie - że tylko on jest nazywany "postrachem duchów piekielnych", że jest największym świętym po Matce Bożej.

Kilka miesięcy później, z każdą modlitwą, na której otwierałam swoje serce przed św. Józefem przyznając szczerze, że nie dam rady, nie mam pomysłu, nie udźwignę tego, odpuszczę... bardzo szybko - czasem już następnego dnia - wszystko wywracało się do góry nogami. Tak, jak nawet sobie nie wyobrażałam.

Jedną z takich spraw była praca. Zupełnie jej nie szukałam, a w krytycznym dla mnie momencie zaproponowano mi zupełnie niespodziewanie pracę w miejscu, gdzie mogę robić coś dla Pana Boga (i co ważniejsze, z Panem Bogiem), a jednocześnie korzystać z talentów, którymi mnie obdarzył. Nie zdążyłam nawet zacząć szukać pracy, a na modlitwie wołałam "Panie, ratuj", modląc się też litanią do św. Józefa. Dostałam telefon z propozycją i zaczęłam pracę w marcu. Pierwszym zadaniem w mojej nowej pracy z Mężem, było zawiezienie intencji do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Narodowe Sanktuarium św. Jozefa, Kalisz, 19 marca 2023 r.


W roku 2023 miały w moim życiu miejsce sytuacje, które przemieniły wiele. Każda z nich nastąpiła po mojej gorącej modlitwie do św. Józefa. Jakiś czas wcześniej otrzymałam od przyjaciół piękną niespodziankę - wizerunek św. Józefa, który jest w naszym domku.

Wizerunek św. Józefa, Fundacja Uwierz Miłości

Moja tegoroczna patronka, św. Teresa z Avila, reformatorka Zakonu Karmelitów Bosych o św. Józefie pisała:

"Wybrałam sobie za orędownika i patrona chwalebnego świętego Józefa, któremu się polecałam. I poznałam jasno, że jak w tej potrzebie, tak i w innych jeszcze ważniejszych, w których chodziło o cześć moją i zatracenie duszy, Ojciec ten mój i Patron wybawił mnie i więcej mi dobrego uczynił, niż sama prosić umiałam. Nie pamiętam, bym kiedykolwiek aż do tej chwili prosiła go o jakąś rzecz, której by mi nie wyświadczył. Jest to rzecz zdumiewająca, jak wielkie rzeczy Bóg mi uczynił za przyczyną tego chwalebnego Świętego. Z ilu niebezpieczeństw na ciele i na duszy mnie wybawił”
św. teresa z Avila "Księga Życia"

Św. Teresa od pierwszych chwil w zakonie otrzymywała wielkie wsparcie św. Józefa. Kolejne fundacje, które zakładała ofiarowywała także pod jego opiekę.

Polska jest jednym z państw, w których kult św. Józefa od dawna jest bardzo żywy. Czy wiedziałeś, że to Karmelici, emigrując z Ziemi Świętej do Europy w XIII w., wraz z nabożeństwem do Matki Bożej, swej Patronki i Matki, przynieśli także żywe nabożeństwo do Jej Oblubieńca i Opiekuna, św. Józefa? Św. Józef czczony jest w zakonie karmelitańskim, który bardzo kocham, od niepamiętnych czasów! Karmelici mówią o nim:

„Mąż dziewiczy i nienaruszony, zastępca odwiecznego Boga, żywiciel i najtroskliwszy ekonom i mniemany ojciec, umiłowany oblubieniec Maryi, najwierniejszy opiekun i świadek Jej dziewictwa, za wzorem swej oblubienicy najgorliwszy o zbawienie dusz i doskonały w każdej cnocie"

Jedna z najpopularniejszych legend karmelitańskich mówi o tym, że Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Józefem odwiedzali często pustelników żyjących przy źródle św. Eliasza na wzgórzach Karmelu, a w drodze powrotnej z Egiptu Święta Rodzina miała spędzić noc w grocie na zboczu Karmelu.

Z biegiem lat wielu karmelitańskich świętych przejawiało szczególne nabożeństwo do Żywiciela Syna Bożego, a w kulcie tym bez wątpienia gorliwością swoją przodowała moja tegoroczna patronka, św. Teresa od Jezusa.

Mój patron dnia urodzenia, św. Rafał Kalinowski naśladując św. Teresę od Jezusa, do Wadowic zabrał ze sobą figurkę św. Józefa, patrona przyszłego klasztoru. W ołtarzu głównym kaplicy, otwartej dla wiernych w listopadzie 1892 roku, umieszczony został obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. Miejsce to od początku było żywym ośrodkiem kultu św. Józefa. W roku 1895 po raz pierwszy odprawiano tu wielką nowennę przed uroczystością odpustową patrona.

Święty Rafał Kalinowski wołał do swojego opiekuna:

"Święty Patronie mój, nie wart jestem Twojej opieki po tylu sprzeniewierzeniach się"

Św. Józef był wyjątkowo ważnym orędownikiem także dla rodziny św. Tereski od Dzieciątka Jezus. Cała rodzina Martin miała do niego szczególne nabożeństwo.


Mała Tereska wyjeżdżając do Rzymu, w celu uzyskania pozwolenia od Ojca Świętego, by wstąpić do Karmelu, oddawała się w opiekę św. Józefowi:

"Modliłam się również do św. Józefa, by czuwał nade mną; miałam do niego nabożeństwo od dzieciństwa, a pogłębiało się ono we mnie wraz z miłością do Najśw. Panny. Codziennie odmawiałam modlitwę 'O św. Józefie, ojcze i stróżu dziewic', toteż bez obawy podjęłam moją długą podróż; sądziłam, że pod tak czujną opieką niepodobna się jeszcze lękać".

Natomiast przebywając w Loreto napisała:

"Jestem szczęśliwa, mogąc stąpać po ziemi zroszonej potem św. Józefa".

Dlaczego piszę o tym dziś, a nie w uroczystość św. Józefa? Ponieważ to właśnie dziś możesz podjąć się przygotowania konsekracji św. Józefowi, które trwa 33 dni. Bo dokładnie za 33 dni, 19 marca, wspomnienie św. Józefa.

Jeśli potrzebujesz:
  • Lepiej poznać św. Józefa
  • Oddać się w opiekę ziemskiemu Opiekunowi Chrystusa
  • Dobrze się przygotować do konsekracji św. Józefowi
Koniecznie chwyć za książkę od Wydawnictwo Esprit "Konsekracja św. Józefowi" ks. Donalda H. Callowaya.


Ale to nie jedyna propozycja. Wydawnictwo Esprit wydało także wspaniałe książki: "Perły św. Józefa" z najpiękniejszymi cytatami o opiekunie Pana Jezusa oraz "Kobiety św. Józefa", gdzie przeczytasz świadectwa o jego cudach i wstawiennictwie w życiu 13 kobiet. W swojej biblioteczce mam też modlitewnik św. Józefa.


Są to naprawdę wyjątkowo bogate pozycje, które na św. Józefa pozwoliły mi spojrzeć zupełnie inaczej. W tym roku także chcę ofiarować siebie, swoje małżeństwo i różne ważne sprawy pod jego opiekę. Może tym razem nie uda nam się dotrzeć do Sanktuarium w uroczystość św. Józefa, ale jeśli nie mi, to może Tobie?

Każdy z nas ma z pewnością jakieś sprawy, w których potrzebuje pomocy i silnego wstawiennictwa św. Józefa. Pomyśl sobie - skoro Bóg powierzył św. Józefowi swojego Syna, to czy nie jest najlepszym opiekunem, obrońcą, godnym zaufania świętym, który z otwartym sercem zaopiekuje się także Tobą?

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy św. Józef jest patronem dla Ciebie, przeczytaj świadectwa osób, które doświadczyły jego wstawiennictwa. Na stronie Wydawnictwa WAM znajdziesz publikację "Cuda świętego Józefa" w kilku częściach. To historie opowiadające o łaskach otrzymanych za przyczyną świętego Opiekuna Chrystusa i Matki Bożej. Dowiesz się także, dlaczego ludzie - starsi, młodsi, a nawet ci całkiem mali, piszą listy do św. Józefa. Może nawet sam zechcesz napisać taki list?

LISTY DZIECI:

"Święty Józefie, dziękuję Ci z całego serca za to, że otaczasz opieką moją rodzinę - tak jak opiekowałeś się Maryją i Józefem" Oliwier, Żory

"Kochany święty Józefie, jestem Laura, mam sześć lat. Mam kochaną mamę, super tatę i fajnego braciszka. Opiekuj się nami" Laura, Wisła

"Święty Józefie, proszę o pomoc w byciu grzecznym i o lepsze stopnie w szkole, o to, żeby koledzy mnie lubili" Michał, Kraków

"Święty Józefie, mój tata jest bardo miły i kochany, tak jak Ty jesteś Jest rolnikiem i pracuje w gospofarstwie. Święty Józefie, Ty byłeś cieśląą i proszę Cię, żebyś bronił naszą rodzinę. Strażniku Skarbów, módl się za nami" Zosia, Poznań


Jeśli uda Ci się znaleźć w Sanktuarium św. Józefa, polecam się Twojej modlitwie!

A więc...
Idźcie do Józefa!
Rdz 41, 55

Narodowe Sanktuarium św. Jozefa, Kalisz, 19 marca 2023 r.


Figura św. Józefa przy Domu Sióstr od Aniołów w Konstancinie Jeziornej, z siostrą Olą

Pomocne linki:

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajdziesz tu
Książkę "Konsekracja św. Józefowi" od Wydawnictwa Esprit kupisz tu
Książkę "Perły św. Józefa" od Wydawnictwa Esprit kupisz tu
Książkę "Kobiety św. Józefa" od Wydawnictwa Esprit kupisz tu
Pakiet "Święty Józef": IKONA + Perły św. Józefa + Konsekracja św. Józefowi kupisz tu
"Modlitewnik do św. Józefa" od Wydawnictwa Esprit kupisz tu
Książki z serii "Cuda św. Józefa" od Wydawnictw WAM kupisz tu
Grafikę św. Józefa w ramce od Fundacji Uwierz Miłości znajdziesz tu

Komentarze

instagram